Üye Girişi
E-Posta:
Şifre:
Beni Hatırla |
Yeni Üyelik | Şifremi Unuttum!
İçerik Ortaklarımız

Haberler »  

Hemoglobin seviyeleri zihinsel fonksiyon üzerine etkili olabilir

MD Anderson kanser merkezinde yapılan araştırma sonucuna göre, 10 g/dl  altında Hb seviylerine sahip hastaların mental fonksiyonlarında düşüş gözlendiği saptanmıştır.

Artaştırmacılar bu bulgulara dayanarak zihinsel fonksiyonlar, hayat kalitesi ve hastanın kuvvetini koruyabilmesi için transfüzyon gibi bazı tedavi girişimlerinin uygulanmasını önerdiler.

Düşük kırmızı hücre sayısı (anemi),  MDS hastalarında sıklıkla rastlanan bir komplikasyondur. Hastaların hemoglobin seviyelerinin ( kırmızı kan hücreleri içinde bulunan oksjen taşımakla görevli molekül) düşüklüğü ile anemi teşhisi konmaktadır.

Uluslararsı MDS skorlama sistemine göre hemoglobin seviyeleri 10 g/dl altındaki hastalar anemi tanısı almaktadır. Fakat sıklıkla hemoglobin seviyeleri 8 g/dl’nin altına düşmediği sürece hastalara  kan nakli yapılmamaktadır.

Heboglobin akciğerlerden vucüt dokularına oksijen taşımak ile yükümlüdür. Dolayısı ile anemisi olan, yani düşük hemoglobin seviyelerine sahip hastalarda beyindeki oksijen seviyeleri düştüğü için zihinsel fonksiyonlarda azalma, yorgunluk şikayetleri oluşur.

Bu çalışma ile araştırmacılar zihinsel fonksiyonların korunması için hemoglobin seviylerinin korunması gereken bir alt sınır tanımlamaya çalışmışlardır.

Araştırmacılar çalışmaya 88 MDS veya AML hastası dahil etmişlerdir. Hastalar aneminin şiddetine göre 3 ayrı kategoriye ayrılmıştır.Hemoglobin seviyeleri 12,5 ile 10,1 g/dl arasında olan hastalara hafif anemi, 10,0 ile 8,1 g/dl arasında olanlar orta şiddet anemi ve 8 g/dl’nin altında olan hastalar şiddetli anemi olarak gruplandırılmışlardır. Çalışma sonunda araştırmacılar şiddetli ve orta şiddette anemisi olan hastalarda hafif anemisi olan hastalara kıyasla daha sık zihinsel fonksiyonlarda azalma saptanmıştır.

Bu bulgulara dayanarak araştımacılar tarafından 10 g/dl heboglobin seviyelesinin zihinsel fonksiyonların korunması için gerekli olan en düşük seviye olarak değerlendirilmiştir.

http://www.mdsbeacon.com/news/2011/10/10/hemoglobin-levels-may-influence-mental-function-in-mds-patients/


« Geri
Yayınlar

729 KB

336 KB
261 KB

2.97 MB
3.60 MB

3.93MB